2011 Series Results

2011 ICRS C+ Race

Name Club Position Prize
Hugo Robinson XRT Elmy Cycles 1st 80
Mike Auger VC Norwich 2nd 65
Liam Gentry VC Barrachi 3rd 50
Joshua Hannan Glendene CC 4th 40
Nathan Miller XRT Elmy Cycles 5th 30
Keiran Brady Velo Schils Interbike RT 6th 25
Jonathan Shuster Stowmarket & Dist CC 7th 20
Alan Trolove West Suffolk Wheelers 8th 15
Gavin Moore Stowmarket & Dist CC 9th 15
Philip Hetzel Ipswich Bicycle Club 10th 15
James Jobber Colchester Rovers CC 1st Junior unplaced 10
Andy Defrates Braintree Velo CRC 1st 3rd Cat unplaced 10
Matthew Shotbolt CC Sudbury 1st 4th Cat unplaced 10
Ross King Velo Schils Interbike RT 1st Youth unplaced 10
Daniel Zagni Ipswich Bicycle Club 1st Vet unplaced 10

ICRS Go Race

Ben Green Ipswich Bicycle Club 1st 45
Colin Newstead Ipswich Bicycle Club Joint 2nd 25
Henry Robertshaw Unattached Joint 2nd 25
Terry Smith Velo Schils Interbike RT Joint 2nd 25
Paul Thomas VCR Revolution 5th 15
John Sanderson VCR Revolution 6th 15
Marty McNeil Plomesgate CC Joint 7th 10
Nick Moon Unattached Joint 7th 10
Michael Shuster Stowmarket & Dist CC 1st Junior unplaced 10
Sandra Mackay XRT Elmy Cycles 1st Lady 10
Jonathan Sjolin West Suffolk Wheelers 1st Youth unplaced 10
Jasmine Seller Unattached 1st Youth Female 10
Barry Denny West Suffolk Wheelers 1st Vet unplaced 10

2011 Go Ride Racing

Age Cat under Forename Surname Club/School Series Points Series Standings in Age category
8 Solomon Breyer Ipswich Triathlon 24 1st
8 Emily Risk N/A 6 2nd
8 Katie Risk N/A 4 3rd
10 Jack Parrish Ipswich BC 24 1st
10 Daniel De-Boltz Ipswich Triathlon 12 2nd
10 Jack Godber Ipswich BC 11 3rd
10 Callum Diver Ipswich BC 5 4th
10 Laura Bailey N/A 2 5th
12 Harry Bailey N/A 11 2nd
12 Louis Breyer Ipswich Triathlon 14 1st
12 Harriet Godber Claydon primary 7 4th
12 Ollie Vobe Ipswich BC 9 3rd
12 Shona Diver Ipswich BC 6 5th
12 James Taber Ipswich BC 3 6th
12 Ryan Davidson-Knock N/A 2 7th
14 Joshua Richards N/A 16 1st
14 Theo Passmore Ipswich Triathlon 4 2nd
16 Elliott Kelly N/A 4 1st