E123 results

E123 results - 21st June 2017

Pos No. Name License Cat. Club Last Tm Best Tm Laps Total Tm Bunch Tm
1 29 William Mapus-Smith 3rd Clwb Beicio Egni 02:34.3 02:30.4 23 00:02.0 00:02.0
2 43 Sam Toy 2nd Velo Schils - Interbike RT 02:27.0 02:27.0 23 00:13.5 00:13.5
3 21 Fabian Horrocks 2nd Team Vision Innovative Leisure 02:27.5 02:27.5 23 00:13.8 00:13.5
4 11 William Drury 3rd Pro Cycle Hire UK Racing Team 02:28.4 02:28.4 23 00:14.5 00:13.5
5 28 Liam Manser 2nd Pedal Power Cycles Ipswich 02:28.6 02:28.6 23 00:14.6 00:13.5
6 45 Matthew Webster Elite Catford CC Equipe/Banks 02:28.8 02:25.6 23 00:14.9 00:13.5
7 23 Kieran Jarvis 2nd Cycle Team OnForm 02:28.9 02:28.9 23 00:15.2 00:13.5
8 47 Charlie Wright 2nd Strada-Sport 02:29.0 02:29.0 23 00:15.5 00:13.5
9 9 Matthew Day 2nd TPH Racing 02:29.2 02:29.2 23 00:15.5 00:13.5
10 2 Douglas Allen 3rd Velo Schils - Interbike RT 02:28.8 02:28.8 23 00:15.7 00:13.5
11 20 Jack Hardwicke 2nd Strada-Sport 02:30.0 02:29.2 23 00:16.1 00:13.5
12 19 Freddie Grover A Fast Test Racing Team 02:30.0 02:30.0 23 00:16.3 00:13.5
13 30 Gavin Moore 3rd Pro Cycle Hire UK Racing Team 02:30.2 02:30.2 23 00:16.8 00:13.5
14 40 Lewis Symes 3rd Manningtree Bicycle Club 02:30.6 02:30.6 23 00:17.2 00:13.5
15 5 Michael Bell 3rd Fast Test Racing Team 02:31.3 02:31.3 23 00:17.6 00:13.5
16 6 Adam Chamberlin 3rd TPH Racing 02:30.9 02:30.9 23 00:17.7 00:13.5
17 24 Louis Julian 3rd DAP Cycling Club 02:34.6 02:33.7 23 00:19.1 00:19.1
18 27 Bob Longstaff 2nd Colchester Rovers CC 02:36.0 02:30.8 23 02:17.6 02:17.6
19 33 Chris Parker 3rd Ipswich Bicycle Club 02:35.6 02:35.6 23 02:18.9 02:18.9
20 16 Thomas Foster 3rd Manningtree Bicycle Club 02:35.4 02:32.1 23 02:19.1 02:18.9
21 3 Robert Anderson 3rd DAP Cycling Club 02:36.1 02:36.1 23 02:19.1 02:18.9
22 26 Gavin Lewis 3rd Velo Schils - Interbike RT 02:54.9 02:36.3 22 00:06.6 00:06.6
23 31 Bradley Nelson 3rd Bloodwise QSW 02:59.4 02:36.7 22 01:15.6 01:15.6
24 22 Neal Hughes 3rd Stowmarket & District CC 02:59.6 02:36.4 22 01:15.6 01:15.6
25 39 Joseph Spaulding 3rd Ipswich Bicycle Club 02:46.7 02:43.4 22 01:45.6 01:45.6
26 35 Mitchell Powell 2nd Team Terminator 02:34.1 02:29.3 22 02:16.5 02:16.5
27 10 Matthew Denny 3rd West Suffolk Wheelers 02:34.3 02:34.3 22 02:18.1 02:18.1
28 42 Dougal Toms 1st Pedal Power Cycles Ipswich 02:49.0 02:26.4 22 02:29.9 02:29.9
29 15 James Fletcher 3rd Pedal Power Cycles Ipswich 02:56.3 02:36.0 21 00:00.8 00:00.8
30 37 Connor Rumbles 3rd East Coast Riders 02:59.6 02:35.8 21 00:11.5 00:11.5
31 38 Steve Sach 3rd Southend Wheelers 03:03.0 02:35.6 21 00:55.7 00:55.7
32 44 Richard Webber 3rd Velo Schils - Interbike RT 02:54.2 02:49.6 21 02:17.6 02:17.6
DNF 34 Ben Paton 3rd Amisvelo Racing Team RETIRED 02:36.6 13 37:32.0
DNF 12 Sean Dunlea 3rd Bloodwise QSW RETIRED 02:33.3 9 23:34.1
DNF 14 Tom Fitzpatrick Elite RETIRED 02:26.3 6 16:38.5
DNF 32 Leighton Oxley-Crisp 2nd Velo Schils - Interbike RT RETIRED 02:33.7 6 17:06.1
DNF 48 Thomas Abbott 3rd RETIRED 02:50.6 6 18:42.7
DNF 17 Gabriel Fowden 2nd Lee Valley Youth Cycling Club RETIRED 02:33.8 5 14:04.2
DNF 41 Chris Thornton 3rd DAP Cycling Club RETIRED 02:39.8 4 11:27.8
DNS 1 Joshua Aiken 2nd Pedal Power Cycles Ipswich
DNS 4 Morris Bacon 2nd Strada-Sport
DNS 7 Chris Crabtree 3rd Team LCUK
DNS 8 Richard Davies 3rd Velo Schils - Interbike RT
DNS 13 Nicholas Esser 2nd Velo Club Baracchi
DNS 18 Stuart Gedge 3rd Ipswich Bicycle Club
DNS 25 Joseph Kaye 3rd West Suffolk Wheelers
DNS 36 Mark Richards 2nd Velo Club Baracchi
DNS 46 Leon Woodcock 3rd Rapha Cycling Club