E123 results

E123 results - 21st June 2017

Pos No. Name License Cat. Club Last Tm Best Tm Laps Total Tm Bunch Tm
1 20 Fabian Horrocks 2nd Team Vision Innovative Leisure 02:18.5 02:18.5 24 00:05.0 00:05.0
2 43 Matthew Webster Elite Catford CC Equipe/Banks 02:18.8 02:18.8 24 00:05.2 00:05.0
3 25 Liam Manser 2nd Pedal Power Cycles Ipswich 02:19.3 02:19.3 24 00:05.3 00:05.0
4 26 Harley Matthews 2nd DAP Cycling Club 02:19.0 02:19.0 24 00:05.7 00:05.0
5 40 Dougal Toms 1st Pedal Power Cycles Ipswich 02:19.5 02:19.5 24 00:06.1 00:05.0
6 45 Charlie Wright 2nd Strada-Sport 02:19.4 02:19.4 24 00:06.3 00:05.0
7 7 Chris Crabtree 3rd Team LCUK 02:19.1 02:19.1 24 00:06.4 00:05.0
8 22 Kieran Jarvis 2nd Cycle Team OnForm 02:19.7 02:19.7 24 00:06.4 00:05.0
9 11 William Drury 3rd Pro Cycle Hire UK Racing Team 02:19.7 02:19.7 24 00:06.6 00:05.0
10 14 Ross Fawcett 2nd Pedal Power Cycles Ipswich 02:20.5 02:20.5 24 00:06.7 00:05.0
11 35 Mark Richards 2nd Velo Club Baracchi 02:19.6 02:19.6 24 00:06.8 00:05.0
12 34 Mitchell Powell 2nd Team Terminator 02:20.4 02:20.4 24 00:07.2 00:05.0
13 15 Gary Freeman 2nd Fast Test Racing Team 02:20.2 02:20.2 24 00:07.5 00:05.0
14 19 Jack Hardwicke 2nd Strada-Sport 02:21.0 02:21.0 24 00:07.5 00:05.0
15 10 Matthew Day 3rd TPH Racing 02:20.6 02:20.6 24 00:07.6 00:05.0
16 18 Freddie Grover A Fast Test Racing Team 02:21.1 02:21.1 24 00:08.4 00:05.0
17 27 Gavin Moore 3rd Pro Cycle Hire UK Racing Team 02:23.3 02:23.3 24 00:11.5 00:11.5
18 1 Joshua Aiken 2nd Pedal Power Cycles Ipswich 03:24.5 02:22.8 24 01:10.4 01:10.4
19 24 Bob Longstaff 2nd Colchester Rovers CC 02:21.6 02:21.6 23 00:09.4 00:09.4
20 28 Bradley Nelson 3rd Bloodwise QSW 02:23.1 02:23.1 23 00:10.7 00:10.7
21 31 Chris Parker 3rd Ipswich Bicycle Club 02:25.4 02:25.4 23 00:13.9 00:13.9
22 13 Nicholas Esser 2nd Velo Club Baracchi 02:26.1 02:23.6 23 00:15.2 00:15.2
23 23 Alexander Leeder 3rd Iceni Velo 02:27.1 02:27.1 23 00:16.4 00:16.4
24 38 Lewis Symes 3rd Manningtree Bicycle Club 02:27.9 02:27.9 23 00:16.7 00:16.4
25 6 Adam Chamberlin 3rd TPH Racing 02:42.4 02:26.9 23 00:33.2 00:33.2
26 3 Robert Anderson 3rd DAP Cycling Club 02:41.1 02:32.6 23 01:12.9 01:12.9
27 21 Neal Hughes 3rd Stowmarket & District CC 02:40.9 02:26.9 23 01:13.0 01:12.9
28 39 Chris Thornton 3rd DAP Cycling Club 02:44.5 02:34.5 23 01:36.4 01:36.4
29 33 Ben Paton 3rd Amisvelo Racing Team 02:58.2 02:35.7 23 01:48.9 01:48.9
30 44 Leon Woodcock 3rd Rapha Cycling Club 02:50.1 02:35.5 23 02:23.4 02:23.4
31 8 Tim Cutting 3rd West Suffolk Wheelers 02:43.6 02:35.6 22 01:35.3 01:35.3
32 9 Richard Davies 3rd Velo Schils - Interbike RT 02:43.8 02:38.4 22 01:35.3 01:35.3
33 16 Andrew Garvie 3rd VC Revolution 02:45.2 02:39.0 22 01:36.6 01:35.3
34 42 Richard Webber 3rd Velo Schils - Interbike RT 02:54.0 02:40.0 21 00:47.1 00:47.1
35 36 Steve Sach 3rd Southend Wheelers 03:10.5 02:39.5 21 00:56.7 00:56.7
DNF 2 Douglas Allen 3rd Velo Schils - Interbike RT RETIRED 02:26.0 13 32:50.1
DNF 30 Robert Ormond 1st Morvelo Basso RT RETIRED 02:22.5 5 14:16.6
DNF 4 Morris Bacon 2nd Strada-Sport RETIRED 02:24.0 3 07:56.9